Liderlik

Bağlılık Oluşturan Liderlik Davranışları

liderlik

Günümüzde artık kurumlar çalışanları değil, çalışanlar kurumlarını seçiyor. Hele de yeni kuşak çalışanlarda bu durum daha da net…. Peki bu çalışanları cezbedecek, onları önce kuruma çekecek, sonrasında da bağlı kalmalarını sağlayacak liderlik nasıl olacak?

Bakalım, bunu başarabilen liderler nasıl davranır;

  1. Etkili liderler gelişim zihniyetine sahiptir. Hem kendi hem de ekibinin gelişimi için aksiyon alır. Öğrenme iştahıyla kendini geliştirerek, ekibine örnek olur. Gelişimi merkeze alan bir habitat oluşturur.
  2. Etkili liderler, ilgiyi ve alkışı ekibine yönlendirir. Kendi egosunu beslemek ve tüm alkışı kendisine almak yerine, geride durur, ekip arkadaşlarının öne çıkmasına, kendini gösterip parlamasına izin verir. ‘One man show’ yapmaz.
  3. Ekiplerinin bağlılığını önemser, onların ihtiyaçlarına odaklanır. Gelişimleri için gözlemler, destek verir, cesaretlendirir.
  4. Yapıcı geribildirime açıktır. Gelen geribildirimleri gerçekten dinler, defans geçmez, sorular sorarak gelişim alanını netleştirir, kavrar.
  5. Etkili liderler, dürüsttür. Başkalarını memnun etmek, kırmamak ya da sevimli görünmek adına süslü kelimelerle asıl söylemesi gereken noktayı iyi göstermeye çalışmaz. Yüzleşmekten kaçınmaz.
  6. Ekip arkadaşlarının farklı fikirlerini ifade etmesi, ortaya konulması tartışılması için ortam oluşturur. Saygılı iletişim çerçevesinde sağlıklı çatışmalara izin vererek, performans iyileştirmenin önünü açar.
  7. Ekibinin işini, kurumunu kendi işiymiş gibi hissetmelerini sağlar. Onlara, üstleri gibi değil, iş ortaklarıymış gibi davranır. Fikirlerine danışır, ciddiye alır.
  8. Etkili Liderler, klasik anlayış olan yukarıdan aşağıya değil, aşağıdan yukarıya yönetir. Ekibiyle birebir toplantılar yapar, yaşadıkları zorlukları, beklentilerini anlar. Odağına işi değil, insanı alır. İletişim kanallarını açık tutar.
  9. Dürüstlük demiştik, buna şeffaflığı da ekleyelim. Kendi zayıf noktalarını, hatalarını paylaşmakta da cesur davranır.

Mutlaka ki, bunlara eklenebilecek davranışlar vardır.

Kıssadan hisse; güven ve bağlılığın yüksek olduğu harika işyerleri ancak doğru liderlik davranışları ile oluşturulur.

Önerilen makaleler

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Acar Hakan Bayramoğlu

Buraya bir deneme göndereyim

1
0
Would love your thoughts, please comment.x